Засоби захисту рослин (ЗЗР)

Як захистити свої рослини?

Кожен, хто займається вирощуванням сільськогосподарських культур, прагне захистити свої рослини. Зрозуміло, «захистити» - означає убезпечити їх від нападок різних шкідників, хвороб та іншого. Захист здійснюється хімічними і біологічними засобами. До хімічних засобів захисту рослин відносяться пестициди.

Класифікуються засоби захисту рослин (ЗЗР) за кількома критеріями:
- хімічний склад;
- Об'єкти застосування;
- Характер дії;
- Спосіб проникнення у шкідливий організм.

Хімічний склад
Виходячи з хімічного складу, ЗЗР діляться на три групи: неорганічні сполуки, органічні сполуки і біогенні (створені на основі бактерій, грибів або вірусів, а так само з продуктів їх життєдіяльності).

Об'єкти застосування:
По об'єктах застосування їх поділяють на: інсектициди (проти комах), родентициди (захищають від гризунів), фунгіциди (антисептики, спрямовані проти грибів), гербіциди (знищувачі бур'янів).

Характер дії:
Пестициди бувають двох видів: контактні (контактують з шкідливим об'єктом, при цьому вбиваючи його) і системні (проникаючі всередину рослини через тканини і провідну систему, вбиваючи шкідливі об'єкти, початківці харчуватися цією рослиною).

Спосіб проникнення ЗЗР:
Є кілька варіацій препарату, що відповідають за різні способи проникнення в організм шкідника: контактної дії (шляхом контакту з покривом тіла), кишкової дії (при попаданні в стравохід), а так само фуміганти (при попаданні в дихальну систему).

Що представляють собою хімічні ЗЗР ?:
Гербіциди (лат. «Herba» - «трава» і «caedo» - «вбиваю») - препарати на хімічній основі, призначені для знищення небажаних рослин (бур'янів). Вони бувають як суцільної дії (застосовуються на необроблюваних і засмічених землях, так як вони знищують всю рослинність: як бур'яни, так і сільськогосподарські культури), так і виборчого (селективного), які застосовуються в боротьбі з бур'янами. Різниця між ними тільки в дозуванні. Тому варто лише перевищити дозу гербіцидів вибіркової дії, як тут же їх властивості змінюються, точніше вони стають суцільної дії.
Гербіциди суцільної дії, в свою чергу, теж поділяють на дві групи: контактні і системні. Контактні гербіциди працюють тільки на добре обробленої поверхні і їх відмінна риса - швидкість дії і стійкість до опадів. Системні гербіциди - це речовина, яка шляхом контакту з рослиною пересувається всередині нього від поверхні рослини до точок росту і викликає повне його відмирання. Особливо ефективно проти закоренілих бур'янів з потужною кореневою системою. Працюють препарати такого роду повільніше контактних гербіцидів. Гербіциди вибіркової дії (селективні) становлять найбільшу групу, препарати якої без шкоди для посівних культур знищують небажану рослинність. За характером дії розрізняють контактні і пересуваються системні.
Контактні впливають тільки на ті частини рослини і органи, з якими вони стикаються, залишаючи цілими ті області бур'яну, на які препарат не потрапив. Тому обробка контактними гербіцидами вибіркової дії проводиться ретельно, добре змочуючи бур'яни в розчині речовин. Так само гербіциди характеризуються по способом проникнення і механізмам дії, тому у них є кілька типів вибірковості.
Біохімічна вибірковість - грунтується на здатності посівних культур до руйнування гербіцидів до нетоксичного стану.
Морфологічна вибірковість - бере за основу зовнішню будову видів культурних рослин (наприклад, типи листя або насіння), специфіки покривів рослин, що захищають його від проникаючої здатності гербіциду.
Топографічна вибірковість - грунтується на абсорбуючій здатності шарів грунту з метою убезпечити кореневу систему культурних рослин, попутно знищуючи бур'яни, що розташувалися на верхніх шарах грунту.
Інсектициди (лат. Insectum - комаха, caedo - вбиваю) - хімічні речовини, спрямовані на знищення різних комах, яєць, а так само їх личинок. Виконують завдання щодо захисту рослин від комах-шкідників. Мають безліч форм: порошки, розчини, аерозолі та інші. За способом проникнення в організм шкідника інсектициди поділяють на контактні (що потрапляють в організм комахи через зіткнення з його покровом), кишкові (в результаті заковтування), фуміганти (через дихальні шляхи, потрапляючи в органи дихання). Також є інсектициди, що пересуваються по судинній системі рослини, що робить його токсичним для комахи. Є такі речовини, які перетворюються в інсектициди тільки після потрапляння в організм комахи.
До інсектицидів відносяться препарати різних хімічних класів.
хімічні:
- Хлорорганические - становлять екологічну небезпеку, дуже токсичні для теплокровних, що діють на всі види комах. Мають досить тривалий період напіврозпаду.
- Фосфорорганические - дуже токсичні препарати, що знищують як шкідливих, так і корисних комах, абсолютно не схильні до впливу температури. Період напіврозпаду від 1 місяця.
- Піретроїди - препарати, що знищують і шкідливих, і корисних комах, які можна використовувати як в першій, так і в другій половинах вегетації рослин.
Дуже добре діють в суміші з фосфорорганічними препаратами в правильних пропорціях. Швидко розкладаються, потрапляючи в навколишнє середовище, особливо під впливом сонячного світла. Після неодноразового використання викликають звикання у комах, проти яких ці препарати використовуються.
нейротоксичні:
- Регулятори росту комах. Не схильні до дії сонячного світла і надають тривалий період захисту до 35-ти днів, при дуже низькій токсичності. Мають високу вибірковість. Стерилізують дорослих комах і не дають народжуватися гусеницях з відкладених яєць. Діляться на дві групи:
1) інгібітори росту комах - прискорюють стадії розвитку комах, викликаючи цим летальний результат;
2) інгібітори синтезу хітину комах - в період линьки личинка гине, так як, скинувши стару шкіру, нова хітинова оболонка не формується в результаті дії препарату.
- Нікотіноіди - менш токсичні інсектициди, ніж попередні групи. Здійснює вплив на центральну нервову систему шкідника, як контактним, так і кишковим шляхом;
- Неонікотиноїди - препарати системної дії (з вибірковою дією). Шляхом зрошення грунту проникають в рослину через кореневу систему. Чи не несуть ніякої небезпеки для рослин. Чи не схильні до температурного впливу і стійкі перед вологістю. Тримають захист до 6 тижнів.

Фунгіциди (від лат. Fungus - гриб і caedo - вбиваю) - хімічні речовини, які борються з хворобами рослин і пригнічують їх збудників. Так само ця група препаратів ефективна проти грибкових спор. Фунгіциди поділяють на групи:
- За хімічними властивостями: органічні та неорганічні.
- За характером дії: профілактичні (попередження захворювань і розвитку збудника) і лікувальні / викорінювати (знищення грибкових утворень).
- Щодо застосування: протруйники насіння (знищення збудників в грунті), препарати для обробки грунту, препарати для обробки рослин (в період спокою, в період вегетації), препарати для обробки зерносховищ та овочесховищ. Так само, протруйники насіння знезаражують грунт. Бувають одноцільових (виконують функцію захисту рослини від хвороб) і комбінованими (що виконують функцію стимуляторів, захисту від хвороб і шкідників, а так само від мікрофлори грунту).
- За характером попадання і розподілу всередині рослини: контактні і системні. Контактні фунгіциди після обробки ними рослини залишаються на його поверхні і знищують збудників, які до них торкаються. Системні ж фунгіциди проникають всередину рослини, утворюючи якийсь «імунітет» проти захворювань, поширюючись по судинній системі. Тривалість дії системних фунгіцидів набагато більше контактних, так як системні фунгіциди не схильні до впливу зовнішніх факторів.
Фунгіциди володіють незначною токсичністю по відношенню до теплокровних тварин і людини.